Üst Düzey Üniversitelerin Başvuruda Aradıkları: 5 İpucu

Lisans Kabulleri

Belli kriterler herkes için aynı mıdır?

Kasım ortasında birçok üst düzey okul için başvuru penceresi kapanıyor. Her ne kadar hangi okulların kriterinizi karşıladığına karar vermiş olsanız da,  hayallerinizin  gerçekleşmemesi durumunda son birkaç haftadır listeye bir çift daha eklemeye karar verebilirsiniz.  Bu okullardan bazıları, Dartmouth, Stanford ve Yale gibi Ivy League kolejlerini içerirken, diğerleri biraz daha az özel olsa da birinci sınıf okullar olarak ayrılıyor.


Başvuru Makalenizi yazmaya başladığınızda, bu üst okulların hepsinin tek bir denemede ne aradıklarını bilmeniz gerekir.  Çoğu üst katmanlı okulun başvuru sahiplerine kendi özel ek kompozisyon taleplerini bir an için göz ardı ederseniz, her okulun titiz bireysel taleplerini karşılayacak bir kabul makalesini nasıl yazmalısınız? Makalenizde akademik geçmişe mi odaklıyorsunuz yoksa empati ve fedakarlıklarınızı gösterme rotasına mı yöneliyorsunuz? İster Yale’a, Wellesley’e, Cornell’e veya UC Berkeley’ye başvurun, tüm bu okulların okurlarını eşit derecede tatmin edecek bir makale yazmanız gerekir. “Hepsini denetleyecek bir makale” hazırlamanız gerekir. Fakat bunu nasıl gerçekleştireceksiniz?


Aşağıda, herhangi bir üst düzey üniversite kabul komisyonunun önemli faktörlerini karşılayan bir makale yazabilmeniz için izleyebileceğiniz bazı ipuçları verilmiştir.

 

1. Her global sorunu yerelleştirin

“Tüm siyaset yerel” derler, bir kişiyi doğrudan etkileyen konular vardır. Bu nedenle geniş kapsamlı sonuçlara sahip bir konu hakkında yazmayı seçerseniz, örneğin doğal bir felaket, ulusal seçim veya ekonomik olay konunun sizi nasıl etkilediğine odaklanın.  Örneğin , kasırgaların sıkça yaşandığı bir bölgede yaşayan bir kişi kasırga etkilerini daha rahat yazabilir. Fakat bir çölde yaşıyorsanız ve hala binlerce kilometre uzaktaki kasırga hakkında yazmak istiyorsanız, kasırganın sizi nasıl etkilediğini araştırmalarla göstermeniz gerekir . Bu, herhangi bir büyük ölçekli etkinlik için geçerlidir.

 

2. Mesaj içerikli basit bir hikaye anlatın

İnsanlar tarihte her zaman  sözlü anlatımlarla paylaştı ve öğrendi. Hikayeler bizi heyecanlandıran ve ilgilendiren öğeler içerir: kahramanlar, kötüler, engeller, sahne ayrıntıları, eylem vb. Yazınızın mesajını bir anlatı ile  ortaya koyun;  kabul komitesi okuyucuları ile konuşurken, empati duygularını yakalayın, dikkatlerini çekin, binlerce mini biyografi arasında sizi unutturmayacak bir yazı hazırlayın! Hikayeler, çok sayıda eylem ve ayrıntıya sahiptir; önemli mesajları, okuyucunun neyin önemli olduğunu söyleyerek değil, örneklemlerle  göstererek ortaya koyarlar. Her başarılı kompozisyon mini hikayelerin birleşimi ile yazılır.

 

3. Hikâyenizi ilgi çekici ve akıcı kılın

Kolej giriş sınavı birçok çeşidi ele alır: “Complete Autobiography” makale; “Exotic Voyager Insight” denemesi; “Lise Epiphany Dönüm Noktası” denemesi; ve birkaç düzine diğerleri. Uzun metrajlı bir klişe ve benzersiz, inandırıcı ve cazip görünen bir kompozisyon arasındaki fark, öykünün ne kadar “gerçek” hissettiğine bağlıdır.

Dolayısıyla, Çin’de altı haftalık bir tatil yazmayı seçerseniz, daha zorlu öğelere odaklanmayı düşünün. Belirli bir kişi veya deneyiminizi tek bir yerden yazın. Makalenizin başlığını “Çin gezisi” olarak yazmayın. Aksine, “Bayan Jin Wei, Nanjing çay tanrıçası ile dört gün” gibi  daha ilgi çekici bir başlık bulun.

 

4. Gelişimi ve değişimi gösterin

Çok ünlü İngiliz atasözünü daha önce duymuş olabilirsiniz:  “Every story we tell ourselves is either a story about a beloved person leaving a village or a stranger returning to the village.”

Elbette, bu atasözünde açıkça bir abartı söz konusu, ancak merkezi itki DEĞİŞİMDİR: anlatı dünyasına büyük bir karakter ya da olay gerekir; kahraman dünyayı bir çeşit değiştirir; sen ya da kendisi girdiği dünyadan büyük ölçüde etkilenir. Ve bilin bakalım kim kabul denemesinin kahramanı olmalıdır … elbette SİZ! Tüm katmanlı üniversiteler, büyüme ve dönüşüm kapasitesine sahip öğrencileri kabul etmek ister; bu verilen eğitimin amacıdır. Bu nedenle, dünyaya dair nasıl düşündüğünüzü, zihninizin nasıl değiştiğini başvuru denemenizde gösterin.

Örneğin, Ortak Başvuru için # 2 veya # 4 istemine cevap vermeyi seçiyorsanız duruma ve nasıl büyüdüğünüze odaklanın. Ailenizin mali zorlukları veya disleksi ile kişisel mücadeleniz hakkında sahneyi oluşturan zaman ve ayrıntıları harcayabiliyorken, bu tecrübenin sizi zor durumlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrettiğini okuyana göstermek için elinizden geleni yapın.

Büyümeyi göstermek için, bu büyümenin ardındaki mekanizma veya düşünce talebini ortaya koymanız gerekir. Bahçe kulübüne katılımınızı (sizi tanımlayan bir geçmişin, ilgi veya yetenek) hakkında yazarsanız, sadece büyüyen domateslerde ne kadar büyük olduğunuzla ilgili övünmeyin. Planladığınız diğer projeler hakkında yazarak sonuç olarak daha organize bir kişi haline geldi. Okuyucu, sadece yapacaklarınız değil, gerçek dünyadaki sorunlara nasıl yaklaştığınızla ilgilenir.

 

5. Yazınızda bilgeliğe yer verin

Kimse diğer başvuru sahipleriyle özdeşleşmek istemiyor. Dolayısıyla “tekil” bir sesle ya da geleneksel olmayan yazma arzusu güçlü olabilir. Bu kesinlikle sizin lehinize işe yarasa da, çok saçma veya aptalca veya aşırı derecede ciddi bir şeyler yazarsanız ciddiye alınmama riskini taşırsınız.

Kabul denemenizde risk almak için akıllı bir yol, durumunuzun veya deneyiminizin heyecan veya yenilikçilikten çok eylem ve büyümenizin felsefesine odaklanmasıdır. Yaşam deneyiminizi, hepsi hayati önem taşıyan ve kendinizi kim olduğunuz hale getiren bir bulmaca olarak düşünün. En iyi kişisel denemelerden bazıları, yazarın bu deneyimlerden kurtulabileceği derslerden ötürü, banal ve dışarıdan sıkıcı olsa da, okuyucular üzerinde derin etkileri olan bir konuyu ele alır.

Günlük olayların ve ilişkilerin olabilecek etkisini keşfeden denemeler, “Büyükanne Myrna’lı Süpermarket Pazar Günleri” veya “Favori İlaç” gibi ilginç başlıklarla sıradanlığın derinlere dönüştürülebildiğini gösterir. Normal yaşam olaylarında önemli dersi bulma yeteneği meraklı ve felsefi bir zihni gösterir ve burada “risk”, hayatınızın başkalarınınkinden heyecan verici ya da maksatlı görünmemesi olabilir.

 

Yukarıda belirtilen notlar başvuru yazınızı hazırlarken göz önünde bulundurmanız gereken konuları içerir. Daha fazla bilgi için Başvuru Yazılarına göz gezdirin ve Kaynaklar bölümümüzü inceleyin.