Güçlü bir Yüksek Okul Başvuru Bildirisi Yazarken Kullanmanız Gereken 20 İpucu

Lisans Kabulleri,Yükseklisans Kabulleri

Tips for Writing a Grad School SOP and Common Mistakes

Üniversiteye günleri hızlıca geldi geçti ve şimdi siz lisansüstü okula başvurmaya hazırlanıyorsunuz. Hala doldurmanız gereken formlar, alınacak standart testler, toplamak için öneri mektupları ve yazmak için kişisel bir bildiriminiz var. Lisansüstü eğitim kariyer için bir geçiş olduğu olduğundan, standartları daha yüksektir ve gereklilikleri daha sıkıdır.

Bugünkü yazıda amaç açıklaması (SOP) ve daha spesifik olarak güçlü bir SOP yazmayı üzerinde duracağız. Daha geniş kapsamlı bir Ortak Başvuru makalesinden farklı olarak, SOP’un amacı, lisansüstü okul çalışmalarında ne kadar hazır olduğunuzu vurgulamaktır. Temelde SOP, sizin ve seçtiğiniz çalışma alanıyla ilgili aşağıdaki dört önemli yönü açıklayan bir yol haritasıdır:

  1. Neden o belirli konuyu incelemek istiyorsun?
  2. Bu konuyu mezuniyet düzeyinde incelemeye gerçekten hazır mısınız?
  3. Bu konuyu neden bu okulda okumak istiyorsun?
  4. Grad okulunda kazanacağınız bilgiyi nasıl kullanmayı düşünüyorsunuz?

İdeal olarak, SOP’un bu sırayla akması gerekir, çünkü bu yapı size geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek ile hayatınızın geri kalan bölümünü ayırmak istediğiniz alanı araştıran iyi organize bir hikaye sunar. Bu soruları yanıtlarken, beyanlar yazmak yerine, sizin KİMLİĞİNİZLE ilgili olan bir hikayeyi örgütleyeceksiniz.

Bu zor bir görev gibi görünüyor mu? Endişelenmeyin! Aşağıda, hikayenizi nasıl yazacağınıza dair birkaç önemli ipucu verilmiştir.

 

Genel İpuçları

Yapın
Yapmayın
Genelleştirilmiş ifadeleri atla. Bunun yerine, ifadelerinizi desteklemek için gerçek ve özel örnekler (miktarlar dahil) sağlayın. Ayrıntılara dikkat ederseniz, yüzlerce, ancak binlerce deneme okumak zorunda olduğunuz bir kabul görevlisine daha unutulmaz olmanıza yardımcı olur.

  • Örneğin, “I enjoy researching glacier erosion patterns and went on a couple meaningful and rewarding expeditions to study these patterns” demek yerine, “After climbing 5,895 m to examine glacier erosion patterns on the south side of Mount Kilimanjaro’s Kibo carter rim, my next pursuit , scaling Mt. Everest to inspect the Khumbu Glacier , provided me with data to study the influence of debris cover and altitude on glacier surface melting “deyin.
  • Bu iki cümle arasındaki fark nedir? İlki bir şey beğendiğinizi, ikincisi aynı zamanda taahhüt düzeyinizi, deneyiminizi ve meydan okuma isteğinizi gösterir. Ayrıca, ikinci cümle, öykünüzü daha inandırıcı ve orijinal yapan kantitatif bilgiler sağlar. Sözcük kullanımınızı maksimize eden cümle sizce de ikincisi değil mi?
Jenerik olmayın. Makaleniz benzersiz olmalıdır. Makalenizde kullandığınız kelimeler, verdiğiniz örnekler özgün olmalıdır.  Kendinizi diğerlerinden ayırmaya çalışıyorsunuz, unuttunuz mu?
Kelime sayısına dikkat et! Her bir okulun gereksinimlerini bir kez daha kontrol edin, ortalama kelime sayısı yaklaşık 500 ila 1000 kelime arasında değişir. Uzun uzun yazmayın veya çok kısa olmayın. Yazmaya başlarken, sağladıkları kelime sayımının asla hayatınız hakkında konuşmak için yeterli olmayacağının farkına varacaksınız. Ancak işte bu noktada bekleyin. Hayatınızdaki her şeyi kataloglayan bir otobiyografi yazmanız gerekmiyor. Bunun yerine hayatında bir veya iki özel olayı seçmek, zengin ve güçlü bir makale yazmaktır!
Resmi dil kullanın (Kontraksiyonlar, argo terimleri veya diğer konuşma dilleri anlamına gelir.) Ayrıca, sesi profesyonel ama sohbet halinde tutun. Okul müdürünüz veya başka bir yönetici ile konuştuğunuzu düşünün. Onlarla nasıl konuşursun? SOP’unuz bir HİKAYE gibi yazılmalı ve vergi reformları hakkında bir gazete makalesi gibi hissettirmemelidir. Doğru ses ve dil kullanımı konusunda sözcüğü aşırıya kaçma. SOP’unuz bir tıbbi ansiklopedi girişi gibi görünmemelidir. Şimdi, çok fazla uğraşan birinin SOP’unu okumak zorunda olduğunuz bir kabul görevlisi olduğunuzu düşünün. Okumayı bırakırsın, değil mi?

 

Açılış paragrafı: Neden önemlidir?

İlk paragrafınızı kabaca dört cümleyle sınırlayın.

Yapın
Yapmayın
Yakalama, okuyucunun ilgisini çeken canlı bir cümleyle başlayın. Örneğin, deneyimli ilginç bir olayla başlayabilirsiniz – bu, çalışmak istediğiniz konuyla ilgilidir. Bu tecrübe ile, yüksek lisans okulunda okumak istediğiniz alan için nasıl bir tutku geliştirdiğinizi açıklayın. Böyle bir cümleyle başlama: “Ben hep X okumak isterim çünkü A, B, C”
Detayları sağlamak. Bazı bilgileri hesapla. Denemenize rağmen, bu hikayeyi oluşturamayacağınızı gösteren rasgele belirli ayrıntıları ekleyin! Bununla birlikte, ayrıntılarla çok sıkı tutun. “Boğmak” yerine “serpme” detaylarını düşünün. İki veya üç hassas açıklama çok fazla veya çok azdan daha iyidir.

 

Gerçekten iyi hazırlandınız mı?

(bir paragraf)

Yapın
Yapmayın
Enstitü özveri gerektirir. Programlar sınırlı sayıda başvuru kabul ettiğinden, üniversitelerde üstün olacaklarını gösterebilecek insanlar ister. Neye ihtiyacı var? Ne dersi aldın? Hangi ekstra müfredat deneyimleri hazırladın? Bu soruları cevaplarken, halihazırda transkriptinizdeki, özgeçmişinizdeki şeyleri kataloglamayın. Bunun yerine, bir dersten topladığınız iki ya da üç özel olay ya da bilgi parçasını seçin ve o bilginin sizin kim olduğunuzu ve neden lisansüstü çalışmalara devam etmek istediğinizi açıklamak için kullanın. Özgeçmişinizde, CV’nizde veya başvurunuzun başka herhangi bir bölümünde bulunan şeyleri tekrar paylaşmayın. Bunun yerine, SOP, özgeçmişinde normalde bulamayacağınız bilgileri tamamlamalıdır.

 

Neden bu okulu seçiyorsunuz?

(bir paragraf)

Yapın
Yapmayın
Katılmak istediğiniz belirli programı dikkatle incelediğinizi gösterin. Yani, ders kataloğunu, fakülte üyelerinin kimler olduğunu araştırmak ve okulun ve bölümün gurur duyduğu özel programlardan geçmek (Bu şekilde o okula girmeyi gerçekten istediğiniz anlaşılacak). Öğretim üyelerinin belirlenmesinden bahsetmişken, profesörün çalışması SİZ ile alâkalı olmadıkça Bunun yerine, fakülte üyeleri tarafından yazılan belirli yayınları belirleyebilir ve bu kağıtların, lisansüstü okulda izlemek istediğiniz çalışma türüne nasıl benzediğini açıklayabilirsiniz.
Sundukları iki üç spesifik dersi almaya ve departmanda iki veya üç spesifik olay / özel programa katılmak ilgi duyduğunuzdan bahsedin. Sınıfları sadece adları ile anmayın. Onlardan kazanmak istediklerinizi kısaca açıklayın.
Okulun web sitesini ve hedef fakültenizin sitesini inceleyin. Onların sloganlarını ve misyonlarını belirleyin. Sonra bu ifadelerin sizin kişiliğiniz ve yapmak istediklerinizle ne kadar çok örtüştüğünden bahsedin. Sloganı veya vizyon ifadesini sık sık tekrar etmeyin. Onların kelimelerini kullanmak iyi olsa da, önemli olan sizin onlarla ne şekilde örtüştüğünüzün açıklanmasıdır.

 

Gelecek Planlarınız Neler?

(3-4 cümleden oluşan en kısa paragraf)

Yapın
Yapmayın
İstediğiniz programdan mezun olduğunuzu düşünün. Bir sonraki adımınız ne olacak? Özel sektöre girmek veya akademik alanda çalışmak ister misiniz? Okuldan edindiğiniz deneyimler ve bilgiler ile ne yapacaksınız? Başka bir deyişle, öğreneceğiniz pratik bilgilerin, karşılaştığınız insanlar ve edineceğiniz deneyimlere nasıl yardımcı olacağı hakkında yazın. Bu kısmı SOP’dan çıkarmayın. Mezun olduktan sonra ne yapmak istediğinizden emin değilseniz bile, SOP’un bu son paragrafında bir şey belirtmelisiniz. Gelecekteki planlarınızla ilgili sorular genellikle bir SOP isteminde yer alır. Eğer bu kısmı eklemezseniz yazınızda bir şeyler eksik kalacak, okuyucu tatmin etmeyecektir.

Lisansüstü başvuru sürecinde başarılar dileriz! Herhangi bir sorunuz varsa,  wordvice.com.tr adresinden bizimle iletişime geçebilir veya edit@wordvice.com.tr adresinden bize e-posta gönderebilirsiniz! Umarız, Amaç Bildirinizi yazmaya hazırlanırken yukarıdaki ipuçları işinize yarayacaktır. Profesörlerden, danışmanlardan ve diğer mentorlardan tavsiyes almanın yanı sıra, beyanınızın gözden geçirilmesini sağlamak için bizim gibi  profesyonel düzelticileri arayabilirsiniz!