Abstract Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Akademik Yazım,Wordvice

Birçok yazıya Abstract ile başlanır. Abstract yazınızın adeta vitrinidir; konunuzu, yazınızda çözmek istediğiniz problemleri, çalışırken hangi kaynaklardan yararlandığınızı ve özet bir iki cümle ile çıkarımlarınızı içermelidir. Yazınız iyi yazılmış bir Abstact a sahipse yayın şansınızı daha baştan yüzde elli yükseltirsiniz. Oysa Birçok insan Abstract ın öneminin farkında bile değildir.

wordvice_resume_fonts

 

1. Abstract Niçin Önemli

Dergilerin veri tabanında Abstract’ı bulunmayan yazılara yer verilmez. Yazdığınız Abstract 100–250 kelimesinde olmalı ve olabildiğince makalenizin hedefini kapsayan anahtar kelimeleri içermelidir. Örneğin eğer Kanada da Arktik Ren Geyiği koruma çabaları ile ilgili bir araştırma yazısı hazırlıyorsanız, anahtar kelimeleriniz şunlar olmalıdır: Koruma, Ren Geyiği, Kanada ve Arktik.  Bu kelimeleri yazınızın Abstract kısmında ne kadar çok kullanırsanız ara motorlarında bulunma şansınız okadar artar.

 

2. Abstract tipleri ve içerik.

Her yazı tipine göre yazılması gereken farklı abstract modelleri vardır. Örneğin tanımlayıcı abstract sadece sonuç üzerine veya işin kendisi hakkında metini açıklar. Çalışmanın ne şekilde yapıldığı hakkında bilgi verecektir. Bilgileri verirken bolca anahtar kelime kullanacaktır. Tanımlayıcı abstract genelde 100 kelime civarında tutar.

Tanımlayıcı abstract ın yanısıra bilgilendirici abstract basit tanımları açacak içeriğinde örneklerede yer verecektir. Bilgilendirici abstract 250 kelimeyi bulabilir ancak aşmamalıdır. Her ikisinde de ağdalı kelimeler yerine net basit yeni kelimelere yer verin. Cümleleriniz kısa tutulmalıdır.

  1.  Tanımlayıcı abstract
  2.  Bilgilendirici abstract

 

3. Abstract Yazımında İpuçları

  • Yazınızı tümden okuyun ve Abstract da yer vermek istediğiniz bölümlerin altını çizin;
  • Sonra bu bölümleri ayrı bir kağıda alıp birbiri ile bağlayın;
  • Bağladığınız tüm bölümleri gözden geçirin;
  • Abstract kaç kelime oldu bakın ; hiçbir abstract çok uzun olmaz
  • Cümlelerinizin akışı birbiri ile tutarlı mı mantıksal bir hata var mı kontrol edin;
  • Abstract tek başına bir anlam ifade etmeli;
  • Yazınızda olmayan hiçbir yazı Abstract a dahil edilemez;
  • Abstract’ı yayınlamadan son bir defa tümden okuyun ve herhangi bir dilbilgisi hatası, devrik cümlesi olmadığına emin olun.

Right-Question-300x159

Abstract yazmakta zorlanıyorsanız size de makalenizde yardım edelim.

Sadece sayfa başına $6 ödeyerek uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Türkçe de oluşturulan web sitemizi ziyaret ediniz : www.wordvice.com.tr

Yazınızın ne kadar ücret tutuğunu hesaplayın