Abstract Yazarken Hangi Zaman Kipini Kullanmalı (Geçmiş mi yoksa Şimdiki Zaman mı)

Akademik Yazım,Wordvice

Abstract Zaman Kipi

Birçoğunuzun, bir araştırma makalesi özetinde hangi zaman kipinin kullanılacağı konusunda sorularınız olduğu için, bu makaleyi yazdık.

Bir araştırma makalesi için bir özet yazarken, birkaç zaman kullanılabilir. Bir önceki sayfada verilen tabloda, geçmiş zamanın özetlerdeki sonuçları (yani gözlemleri) tanımlamak için kullanıldığını belirtmekteyiz.Bu ifade doğrudur. Bununla birlikte, zamanlar başka bağlamlarda farklı olabilir. Özetlerde şimdiki zaman kullanımında bir artış görüyoruz ancak bunun nedenini açıklayalım. (Bu durum dilbilgisi kuralları değiştiğinden oluşmamıştır!) Kullanılacak zaman kipi cümlenizin konusuna bağlıdır. Genel kural olarak:

  • Herhangi bir genel gerçek beyanı mevcut zaman kullanılarak yazılır.
  • Önceki araştırma ile ilgili herhangi bir tartışma geçmiş zaman kullanılarak açıklanacaktır.
  • Cümlenizin konusu çalışmanız veya yazdığınız makale ise (ör. “Çalışmamız gösteriyor …” veya “Burada, gösteriyoruz …”), o zaman şimdiki zamanı kullanmalısınız.
  • Eğer bir sonuç ya da yorum belirtiyorsanız şimdiki zamanı kullanın.
  • Cümlenizin konusu gerçek bir sonuç veya gözlemse (ör. “Grup B’deki Fare … geliştirildi”), geçmiş zamanı kullanın.

Abstract söz konusu olduğunda size şimdiki zamanı kullanmanız öğretildi, çünkü üslupsal olarak, profesörleriniz yorumlarınızı abstractda paylaşmaya odaklanmanızı istediler (Ve, bunun doğru olduğunu kabul ediyoruz!)

Örnek olarak, Nature dergisinde yayınlanan makaleden “Thermophilic archaea alkyl-coenzyme M formasyonu yoluyla bütan aktive edici” abstracta bir göz atalım [19].

Genel gerçeğin şimdiki zaman kipi ile yazıldığını görüyoruz (“The anaerobic formation and oxidation of methane involve…”).
Çalışma / makale konusu veya başvuruyorsunuz şey olduğunda şimdiki zaman kipinin kullanıldığını görüyoruz (bkz “İşte [bu makale] biz … bir anaerobik termofilik zenginleştirme kültürü olduğunu göstermektedir”).
Bununla birlikte, gerçek bir gözlem hakkında konuştuğumuz zaman, geçmiş zaman kullanılmıştır (“16S rRNA’yu kodlayan genler, tekrar tekrar denizel yüzey altı sedimanlarından alınmıştır …”).

Örnekten de görebileceğiniz gibi, bu özetin çoğunun büyük kısmı şimdiki zamanla yazılmıştır, ancak bu özette yazarların yorumlarına odaklandığında geçmiş zaman kipi kullanılmış. Bu yazının kafanızdaki soruları yanıtladığını umarız. Lakin dilbilgisi kurallarının ne kadar karmaşık olduğunu biliyoruz!

Kafanıza takılan sorular dahilinde web sitemizdeki telefon numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Akademik Yazı Destek Hizmetleri

 

Etiketler:

,